درگاه تامین کنندگان و سرمایه گذاران

مراحل برنامه عملیاتی پروژه ایفای نقش در توسعه اقتصاد معدنی کشور با ترغیب بخش خصوصی در سرمایه گذاری

مرحله اول: تشکیل دفتر جذب سرمایه گذار

برای شروع کار و وارد نمودن انسجام به این پروژه نیازمند یک دفتر که در ابتدا با یک نفر با خصوصیات دانش معدن و آشنا به اقتصاد و بازرگانی می باشد.مسئول تشکیل و پیگیری این دفتر، مسئول برنامه ریزی است.

مرحله دوم: تشکیل کمیته جذب سرمایه گذار

برای تصمیم گیری جهت کلیه امور مرتبط به پروژه ایفای نقش در توسعه اقتصاد معدنی کشور با ترغیب بخش خصوصی در سرمایه گذاری کمیته ای به ریاست رئیس سازمان و دبیری مسئول دفتر جذب سرمایه و با نظارت مدیر برنامه ریزی و عضویت مشاوران و مدیران نظام مهندسی معدن تشکیل گردد. تشکیل این کمیته به عهده مسئول دفتر جذب سرمایه گذار است و ماهیانه تشکیل می شود.

مرحله سوم: توسعه پایگاه داده

در دیگر پروژه های موجود پایگاه داده اصلاح م ی شود، اما به هر ترتیب این پروژه هم نیازمندی هایی دارد تا در پایگاه داده اعمال گردد. لذا بایستی مسئول دفتر جذب سرمایه به کمک مسئول پژوهش و تصویب در کمیته نیازمندی ها را استخراج نمایدو به مسئول پایگاه داده انتقال دهد تا این قسمت را تشکیل و در هر زمان فعال و به روز نماید.

مرحله چهار:بررسی مشوق های سرمایه گذاری

در ابتدای پروژه در طی یک مطالعه کلی در مدت سه ماه بر روی مشوق های سرمایه گذاری تحقیق کرده و جهت بهبود راهبرد ها و ارائه و مذاکره با دولت از آن ها استفاده بنمایند.

مرحله ششم: برگزاری جلسه، همایش، کارگروه، نمایشگاه و غیره برای توسعه استراتژی

همه این فعالیت ها برای نظام مهندسی در قالب جلسات با دولتمردان، مجلس، سازمان بورس، صندوق بیمه سرمایه گذاری و همچنین برگزاری نمایشگاه و همایش و همچنین کارگروه های جذب سرمایه انجام می شود. که مسئول دفتر جذب سرمایه گذار مسئول پیگیری و برگزاری آن هاست

مرحله پنجم: شناسایی مزیت سرمایه گذاری معدنی در جغرافیای ایران

با توجه به نیاز برای ارائه به صاحبان سرمایه مسئول دفتر سرمایه گذاری با همکاری تیم فنی به شناسایی مزیت های سرمایه گذاری در سرتاسر ایران بپردازند و در صورت نبود امکانات فنی این عملیات را به عنوان یک پروژه برون سپاری نمایند.

چگونه معدن ثبت کنیم ؟ مراحل قانونی ثبت معدن چیست؟ چگونه معدن کشف کنیم؟

اگر دنبال پاسخ سوالات بالا هستید این متن را مطالعه کنید

روش اول: ثبت محدوده اکتشافی

گام اول: دریافت گواهی فنی و مالی کلیه اشخاص حقیقی و حقوقی برای داشتن مجوز اکتشاف یا استخراج معدن باید گواهی صلاحیت فنی اقتصادی دریافت کنند اینجا می توانید از شرایط دریافت این گواهی مطلع شوید. برای دریافت گواهی صلاحیت فنی و اقتصادی باید به سازمان نظام مهندسی معدن استان محل زندگی خود یا هر استان دیگری مراجعه کنید. گام دوم: تعیین دقیق محدوده اگر به کمک کارشناسان با تجربه اکتشافی یا زمین شناسان خبره از محل قرار گیری ذخیره مطمین هستید باید با استفاده از جی پی اس محدوده مناسبی که ذخیره در مرکز آن قرار می گیرد را مشخص کنید و مختصات گوشه های آن را یادداشت کنید. اگر خودتان تخصص لازم را ندارین اکیدا توصیه می کنیم از سازمان نظام مهندسی معدن استان محل قرار گیری معدن کمک بگیرید گام سوم: ثبت محدوده در سامانه کاداستر کلیه محدوده های معدنی کشور روی سامانه کاداستر ثبت شده اند با مراجعه به بخش نقشه معادن می توانید از داشتن معارض یا آزاد بودن محدوده مورد نظر خود آگاه شوید. در صورتیکه محدوده درخواستی آزاد بود با نام کاربری خود وارد شوید و محدوده مورد نظر را ثبت کنید.

روش دوم: شرکت در مزایدات

هرساله تعدادی از محدوده های اکتشافی، محدوده های دارای گواهی کشف و پروانه های بهره برداری بدون بهره بردار از طریق سازمان های صنعت، معدن و تجارت استان های کشور به مزایده گذاشته می شوند شما می توانید پس از دریافت گواهی صلاحیت فنی و مالی در این مزایدات شرکت کرده و در صورت برنده شدن پروانه اکتشاف یا یهره برداری دریافت کنید.

روش سوم: سرمایه گذاری در محدوده های موجود

بسیاری از صاحبان محدوده های اکتشافی یا بهره برداران توانایی تکمیل مراحل اکتشاف یا راه اندازی معادن را ندارند و نیازمند جذب سرمایه گذار هستند که شما می توانید با مطالعه طرح های توجیهی فنی و اقتصادی به صورت قراردادهای مشارکتی در این محدوده ها سرمایه گذاری کنید.

روش چهارم: خرید امتیاز معادن موجود

یکی دیگر از روش های بهره برداری از معادن یا اکتشاف آنها انتقال پروانه های معدنی از متقاضیانی است که تصمیم به انتقال و فروش محدوده های خود را دارند. که باید ضمن بررسی و دریافت مشاوره از کارشناسان با تجربه نسبت به خرید آنها اقدام کرد. برای انتقال قانونی معادن بایستی به سازمان های صمت محل قرارگیری آنها مراجعه شود.گزارش موانع سرمایه گذاری در بخش معدن

بخش معدن همواره از جذابیت های لازم برای سرمایه گذاران برخوردار بوده است، اما مانند سایر بازارهای سرمایه پذیر با موانعی در جذب سرمایه گذاری روبرو است، سازمان نظام مهندسی معدن با توجه به مسئولیت های اجتماعی و با توجه به جایگاه مهمی که ازطریق ارتباط مستقیم با مکتشفین و بهره برداران معدنی دارد نسبت به شناسایی این موانع اقدام می کند و تلاش می کند تا با تعامل با دولت در راستای رفع این موانع گام بردارد
لطفا انتقادات و پیشنهادات خود را در مورد موانع سرمایه گذاری بخش معدن، از طریق ایمیل (Invest@ime.org.ir) به ما اعلام کنید