سي و سومين جلسه کميسيون معدن و صنايع معدني اتاق بازرگاني , صنايع , معادن و کشاورزي روز سه شنبه مورخ 97/04/19  در محل سالن اجتماعات ساختمان شهيد رجايي استانداري خراسان رضوي برگزار گرديد

هدف از برگزاري اين جلسه توسط کميسيون صنايع و معادن اتاق در محل استانداري ايجاد تعاملات مشترک بين بخش هاي دولتي و خصوصي و همچنين در جريان قرار دادن مستقيم مسئولين ذيربط استاني با وضعيت فعلي معادن و شرايط حاکم که مانع فعاليت هاي مستمر آنها گرديد بوده است.

جناب آقاي دکتر پور فتح ا... رياست محترم کميسيون معدن و صنايع معدني اتاق استان با تاکيد  بر سخنان مقام معظم رهبري در سال 94 به ارزش و جايگزيني معدن به جاي نفت اشاره نموده و حضور نمايندگان کميسيون معدن و صنايع معدني مجلس در تابستان 96  را نقطه عطفي  براي استان دانستند زيرا با ارائه پيشنهادات مصوب شده به صورت قانون و با همکاري دبيرخانه دولت و بخش خصوصي و انعکاس آن به نمايندگان مجلس باعث شد تا ما بتوانيم شوراي عالي معادن در استان را تشکيل دهيم که خوشبختانه تاکنون سه جلسه آن با موفقيت برگزار شده که  در جلسه آخر به خواست استاندار محترم مقرر گرديد کلينيک عارضه يابي در معادن استان براي کمک به شوراي عالي معادن تشکيل گردد.

دکتر پورفتح  اله در ادامه افزودند:

عليرغم تمامي اقدامات و پيگيري هاي انجام شده ما هنوز با مشکلاتي مواجه هستيم که اهم آن حل نشدن موضوع پنجره واحد و بلاتکليف ماندن آن و موضوع ديگر تداخل در استعلامات سازماني در مرحله اکتشافات و بهره برداري معادن مي باشد. که خواهشمند است مسئولين خصوصا وزير محترم سازمان صمت در اين خصوص اقدامات و همکاريهاي موثري را انجام دهد.

جناب آقاي مهندس مافي دبير محترم کميسيون معدن و صنايع معدني استان گزارشي کامل از توانمنديهاي معدني استان و ايجاد ارزش افزوده در محصولات معدني در زنجيره فراوري را در غالب يک پاورپوينت به سمع و نظر حاضرين در جلسه رساندند که در اينجا به مهمترين موارد ذکر شده توسط ايشان اشاره مي نمائيم.

به نقل از وال استريد اگر مجموعه نفت, گاز, زغال, چوب, نقره , طلا و فلزات خاص را در نظر بگيريم روسيه, آمريکا, عربستان و کانادا چهار رتبه اول سرمايه دنيا را دارا هستند که بنا به حجم خاک و موقعيتشان در نظر گرفته شده اند و اما ايران با 27 ترليون دلار از منابع زير زميني در رتبه پنجم جهاني قرار گرفته است. و در همين راستا چين با وجود وسعت بيشتر و جايگاه اقتصادي بالاتر از لحاظ منابع در جايگاه پايينتري قرار دارد حدود 6% از توليدات معدني ايران صادر مي شود که اگر از اين منابع ارزش افزوده بالايي بوجود آوريم قطعا ثروت افزوده بيشتري خواهيم داشت.

در شاخص کل دنيا معادن زير پنجاه کارگر جزء معادن کوچک، از پنجاه تا صد کارگر جزء معادن متوسط و از صد کارگر به بالا جز معادن بزرگ به حساب مي آيد و........

مهندس مافي در ادامه مطالب ارائه شده به کاهش قيمتهاي جهاني بعضي از مواد معدني, ظرفيتها و پتانسيل هاي صادراتي مواد معدني کشور, وجود ضعف در اکتشافات, فعاليت براي فعال سازي معادن کوچک, فرآوري مواد معدني, تعداد معادن در حال بهره برداري, تعداد معادن غير فعال, جايگاه معدن استان نسبت به کل کشور و......اشاره نموده توضيحاتي را در خصوص هر يک بيان نمودند.

جناب آقاي دکتر ترشيزيان رياست محترم سازمان نظام مهندسي معدن استان اظهار داشتند: 

ما با بيش سه هزار عضو  جزء معدود استانهايي هستيم که با سازمان صمت تعاملات بالايي داريم و آنها هم سازمان نظام مهندسي استان را مانند بازوي اجرايي خود مي دانند.

ايشان در ادامه افزود:

در جلسه اي که با رؤساي سازمانهاي نظام مهندسي در تبريز برگزار گرديد اين سازمان دو  طرح ساماندهي مسئولين فني معادن در حال بهره برداري و طرح کارورزي همراه با آموزش هاي اوليه را ارائه نمود  که مورد استقبال مسئولين قرار گرفته و قرار است يک نمونه از اين طرح براي اجرايي شدن به تهران ارسال گردد . البته شايان ذکر مي باشد تا سه ماه آينده اين طرح در خود استان هم  اجرايي شده که بالغ بر 700 تا 800 فرصت شغلي جديد را بوجود مي آورد..

وي گفت:  معادن و صنايع معدني بزرگ تا 20% از حقوق دولتيشان را مي توانند خرج توسعه معدن خودشان نمايند که متاسفانه از اين ظرفيت تا کنون استفاده نشده است.

دکتر ترشيزيان اظهار داشت با توجه به توان بالاي نيروي انساني متخصص در استان ما بايد نقشه راه را خودمان تهيه نمائيم.

جناب آقاي دکتر رسوليان مدير کل محترم دفتر هماهنگي امور اقتصادي استانداري استان در تاييد سخنان جناب آقاي دکتر ترشيزيان براي بکارگيري از ژئوفيزيک هوايي افزودند اين امر با تاکيد مقامات استاني و کشوري بايد انجام بپذيرد که البته با دستور وزير اين اقدام مصوب شده است.

دکتر رسوليان موضوعات مطرح شده توسط سرکار خانم مهندس سيدي در خصوص مواد و متالوژي را براي استان فرصت مناسبي با توجه به ظرفيتهاي موجود دانستند


آدرس سازمان : مشهد- بلوار دستغيب- دستغيب 35 (خيابان بيستون)- نبش بيستون 1- پلاک 36- طبقه دوم

تلفکس:05137653809 و 05137653819

Email : khorasan@ime.org.ir