جستجو

دسترسي به سايت استانها
ورود به بانک‌هاي اطلاعاتي
کلمه کاربری
کلمه رمز


ثبت نام در پايگاه اعضاء
امروز : يكشنبه 2 ارديبهشت 1397

بازديدکنندگان سايت: 4381834 نفر
چهارشنبه 20/9/ 1392
معاون وزير صنعت ،معدن و تجارت گفت: جذب سرمايه هاي داخلي، خارجي و ايرانيان مقيم خارج از کشور سه اولويت سازمان ايميدرو براي هدايت سرمايه ها به سمت فعاليت هاي معدني است.
به گزارش خبرنگار اقتصادي ايرنا، مهدي کرباسيان روز سه شنبه در مراسم آغاز به کار دومين همايش و نمايشگاه معدن وصنايع معدني ايران در محل مصلي امام خميني (ره)، افزود: حمايت وزارت صنعت، معدن و تجارت و کمک سازمان زمين شناسي و اکتشافات معدني کشور از بخش خصوصي موجب خواهد شد تا اکتشافات معدني در سطح وسيعي از کشور تکميل شود.
رئيس هيات عامل سازمان توسعه و نوسازي معادن و صنايع معدني ايران (ايميدرو) افزود: مرحله اول ميزان اکتشافات معادن در سطح 200 هزار کيلومتر مربع انجام خواهد شد البته هدف نهايي ما بسيار فراتر از اين رقم است.
وي با اشاره به نامگذاري امسال به نام حماسه سياسي، حماسه اقتصادي، اظهار داشت: در حماسه سياسي، دولت با همدلي و اجماع در کشور، براي رسيدن به اهداف بلندمدت کشور در حوزه سياست داخلي و خارجي تلاش کرد، اکنون نوبت حماسه اقتصادي است.
کرباسيان افزود: بخش مهمي از حماسه اقتصادي با توسعه معدن و ارتقا آن به جايگاه واقعي امکانپذير خواهد شد و اگر در اين بخش سرمايه گذاري کنيم در آينده جزو 10 کشور برتر جهان به لحاظ اقتصادي خواهيم بود.
وي بر ضرورت لزوم بررسي حوزه هاي واقعي معادن براي سرمايه گذاران تاکيد کرد و گفت: جذب سرمايه هاي داخلي، سرمايه ايرانيان مقيم خارج و سرمايه گذاران خارجي سه اولويت ايميدرو براي هدايت سرمايه ها به سمت فعاليت هاي معدني خواهد بود.
رييس هيات عامل ايميدرو اعلام آمادگي کرد تا پروژه هاي شروع نشده و يا نيمه تمام ايميدرو در اختيار سرمايه گذاران بخش خصوصي قرار گيرد.
کرباسيان همچنين از تقويت صندوق بيمه سرمايه گذاري فعاليت هاي معدني خبر داد و گفت: سرمايه اين صندوق که نزد بانک ملت 17 ميليارد تومان و بلوکه شده بود، آزاد و تا سه برابر آن يعني 510 ميليارد ريال تامين اعتبار شد.
وي افزود: سرمايه بلوکه شده اين صندوق نزد بانک صنعت و معدن نيز که 350 ميليارد ريال بود، آزاد شد و با دو برابر شدن به 70 ميليارد تومان رسيد.
به گفته وي تلاش خواهيم کرد تا در آينده منابع صندوق به دو هزار ميليارد ريال افزايش يابد.
معاون وزير صنعت، معدن و تجارت خواستار فعال تر شدن پژوهش و تحقيق در بخش معدن و صنايع معدني شد و از تشکل هاي بخش خصوصي خواست پژوهش در حوزه معدن و صنايع معدني را افزايش دهند و از حمايت هاي ايميدرو در اين زمينه بهره مند شوند.
کرباسيان با اشاره به اهداف پيش بيني توليد صنايع معدني در سند چشم انداز، گفت: بايد تلاش زيادي براي جبران عقب ماندگي ها براي رسيدن به اهداف انجام دهيم و کشوري که نيروي جوان دارد، نبايد رشد اقتصادي آن منفي باشد.
وي افزود: چنانچه بخواهيم به جهش در بخش معدن دست يابيم، بايد در سال جاري شروع کنيم و به همين جهت ايميدرو براي يک دوره چهار ساله درخواست 20 ميليارد دلار وام از صندوق توسعه ملي را پيشنهاد کرده که پنج ميليارد دلار آن براي امسال است.
به گفته اين مقام مسئول، به هر ميزان دريافت تسهيلات از صندوق توسعه ملي، مي توان بين دو تا سه برابر آن سرمايه گذاري در بخش معدن و صنايع معدني ايجاد کرد.
وي تصريح کرد: براي تحقق اهداف سند چشم انداز و محقق کردن حماسه اقتصادي، نخستين حوزه اي که بتواند اين اهداف را محقق کند، بخش معدن و صنايع معدني است.
دومين همايش و نمايشگاه معدن وصنايع معدني ايران از سوي سازمان نظام مهندسي معدن تا 21 آذر ماه جاري در محل مصلي امام خميني (ره) به کار خود ادامه مي دهد.
اقتصام (3)1559**
بانکهاي مرتبط

آدرس سازمان مرکزي:
تهران - خيابان استاد نجات الهي- خيابان اراک - پلاک 60
کد پستي:   1598943713
تلفن:   88854656, 88854676, 88854686         نمابر:88854636
ايميل : imeo@ime.org.ir